Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: 10mm Napoleonics  (Okunma sayısı 4958 defa)

Ruhi

• E-Posta
10mm Napoleonics
« : Ağustos 03, 2013, 12:47:08 ÖÖ »
Selamlar,

Bir postta yavaş yavaş bu 10mm historical denemelerimde neler yaptığımı yavaş yavaş anlatayım istedim. Hikaye kısmı ve ayrıntılar Mahzen'de olacak. Modeller geldi ve birkaç resim çektim. Beklediğimden çok daha ama çok daha ayrıntılı ve iyilermiş.

Böyle baseleyeceğim. 20mm x 20mm'ye (Fantasy'deki insan, elf, dwarf, vb. küçük base) 4 model.

Komutanlarıyla bir resim

Komutan minyatürü özellikle harika.

NOT: 30 model 3.6 Sterlin. 1 ünite ediyor. Oyunlar genellikle 10-15 ünite ile oynanıyor gibi bir hisse kapıldım. Kafamda Napoleon'un Grande Armee'sine uysun diyerek. Öncelik toplar sonra piyade ağırlıklı bir şey ile başlayacağım.  Kafamda 6 line infantry(1 old guard), 2 Light infantry , 2 atlı, 3 Top ünitesi var. Bakalım.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
Ynt: 10mm Napoleonics
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2013, 09:29:53 ÖÖ »
Modeller düşündüğümden daha da detaylıymış... Hadi bakalım kolay gelsin...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #2 : Ağustos 03, 2013, 10:00:08 ÖS »
İlk Çalışmalar.. Deniyorum.

Semih'de boyadı bir tane hatta. Devlan Mud ile denedi sağolsun renk şemasını.

Hangi yöntem?

A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2013, 10:44:10 ÖS »
Siyah astar üstüne:

Birkaç ayrıntı daha boyayacağım ama bu yöntem ile gideceğim sanırım. Bir sonraki resimler ilk regiment artık.. :)

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2013, 10:57:39 ÖS »
Kolay gelsin abi... Çok güzelmiş modeller bu arada. Sen de yavaş yavaş "yılda bir kez Napoleonics tarzı tek bir oyun oynayan ingiliz amca" moduna mı gireceksin =)
"If you're going through hell, keep going."

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2013, 11:08:59 ÖS »
Kolay gelsin abi... Çok güzelmiş modeller bu arada. Sen de yavaş yavaş "yılda bir kez Napoleonics tarzı tek bir oyun oynayan ingiliz amca" moduna mı gireceksin =)

Hahaha.. Abi aynı şeyi hissediyordum. Hatta anlatayım dün bir şey okudum. Paylaşayım:

Bakıyorum bu 10mm, historical wargaming forumlarına. Bir tane resimlere bakın diye bir link atmışlar. Takip ettim linki bir battle report çıktı. Çok keyiflendim okumaya başladım. Battle reportu yazan adam, "I am usually a self-player" tadında bir tabir yazmış. "Oha" dedim tabi. Sonra forumu search ettim. Bayağı bunlarla dolu. Artık ben de tek başıma oynarım. Hehe.. Hatta Çöpçatan'a yazarım yav. Bu akşam Fransız-İngiltere Pensula Savaşı var. Gider Kule'de oynarım falan. Sonra bir de battle report. :D

Neyse o bir tarafa, gerçekten ayda yılda bir defa oynamak için ordu yapacağım sanırım. Dursun yav. Havası var. Bitsin, İngiliz yapacağım. Sonra 1-2 yıla acaba diyorum Ankara Savaşı olayına mı girsem. Timur vs. Beyazıt falan..

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2013, 09:27:46 ÖÖ »
Abi bir konuşalım birlikte yılda bir oynayalım. Hani sen 10 mm gazına girmişsin de istanbulda 2 tane full boyalı 1/72 napoleonic ordu var. Gerçi adamlar oynamoyorlar ama varmış baya orduları. Hani istersen bir muhabbet edelim, hakkaten yılda bir de olsa oyun atacaksak birlikte atalım

Bu modellerle ilgili en büyük sıkıntım şu: sovyetten bie daha fazla model bıyamak lazım ve bu çok korkunç

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Ağustos 11, 2013, 08:29:38 ÖS »
İlk regiment bitti. Modeller küçük zaten, biraz daha belirgin olsunlar diye baselerini koyu yaptım. Bayrak yapacaktım standart olarak ama bulamadım. O da küçük malum. Kaybetmiş olabilirim. :)
Diğer taraftan tarihsel olarak adamlar Imperial Eagle taşıyorlarmış standart olarak.

Eklemek lazım modeller harika ve boyamak için oldukça az zaman aldılar. Bakalım bir sonrakilere.

Yakından:

Line Formasyonu:

Line Formasyonu:

March Formasyonu:

March Formasyonu:
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2013, 08:31:47 ÖS Gönderen: anchorite »

- Mark Twain

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Ağustos 11, 2013, 10:06:46 ÖS »
Ellerine sağlık süper gözüküyorlar... :)

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #9 : Ağustos 11, 2013, 10:31:12 ÖS »
Muhteşemler!

Lakin yine de Napoleonics konusunda gaza gelmiş değilim. Özellikle napoleonic ve age of sail naval warfare hikayesine bakınıyorum bu aralar, net birşeyler bulduğumda buraya da yazarım. Şöyle küçük bir İspanyol donanması kurma konusunda kendimi ikna etmeye çalışıyorum...

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Ağustos 11, 2013, 10:47:17 ÖS »
Eyvallah efendiler! :)

Batuhan abi gördüğüm kadarıyla popüler kitaplar şunlar. Hani yanlış anlama popüler dediğim %51 bunları oynuyor falan değil. Ama sürekli gönderme yapılıyor. Özellikle bu Warmaster'a her yerde gönderme var.

Genel Olarak Musket:
Black Powder (Bunun PDF'si var sağda solda var)
Adamlar harika iş yapmamış ama ciddiye alıyorlar oyunu diye hissettim. Expension çıkartıyorlar falan. Çok hoş yani.
Expensionlarının PDF'lerini bulamadım. Alacağım önümüzdeki aylarda falan:
Black Powder Supplement: The Last Argument of Kings (1680'lerden 1790'lara kadar falan sanırım)
Albion Triumphant Volume 1 - The Peninsular campaign: Napolyon Dönemi Fransız ve British Listeleri
Albion Triumphant Volume 2 – The Hundred Days campaign: Napolyon Dönemi Rus, Avusturya, Prusya, Wuttenburg, Baravia, vb. listeler.

Napoleonic Naval
Warhammer Historical - Trafalgar

Tarihsel 6-10 mm scale:
Warhammer Historical - Warmaster Ancients

----

Kafa çok garip bir kafa. Mesala Naval olarak 1:3000 yada 1:2400 falan oynamak isternirse o kadar ucuz şeyler varki. Hani mesala: 15 mm WWII üreten, Levent'in modellerini aldığı firmanın var bir tane: http://www.forgedinbattle.com/index.php?cPath=21  Ben öyle bakıyorum. Keyifli oluyor diye. Gün gelir oynarız belki diye. Heh. Neyse, sohbet ederiz üstat.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #11 : Ağustos 11, 2013, 11:20:55 ÖS »
Abi benim bulduklarım şunlar; "Age of Sail ve Napoleonic Naval Wargame'ler" arasında;

1-Close Action

97'de kuralları yazılmış ve o zamandan beri Age of Sail konusunda en sevilen sistemlerden biri. Sıkıntısı, o zamandan beri update edilmemiş, biraz eskimiş gibi geldi.

2-It is Warm Work

2011'de çıkmış. Okuduğum her review çok iyi, denenmesi lazım diyor. Tabii biraz daha detaylı bakmak, kural kitabı almak, indirmek vs lazım...

Mustafa

• Forum Enthusiast
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Eylül 01, 2013, 11:16:28 ÖS »
Şu video beni gaza getirdi. Ruhi'ye ne yapar bilmiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=K3n2dXzUBCs

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #13 : Eylül 02, 2013, 12:24:42 ÖÖ »
Gaz olmaz mı yav. Napolyon Reis. Heh. :)

Total-War'daki tüm eraları oynamayı planlıyorum uzun vadede.

Bu arada, buyrun. Beklerim. Bir de paranız falan yok ise, daha da beklerim. Oyun büyükçe savaş yapılacaksa 14-18 birlik ile oynanıyor. Bir birlik yaklaşık 10-12 lira. Boyaması çok kolay, internette gaz video, fotoğraf, hikaye bir sürü, vs. vs.

- Mark Twain

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Eylül 13, 2013, 05:38:50 ÖS »
2 piyade ünitesini daha birleştirdim. Sprey attım. Boyamaya başlıyacağım. Ağır toplar ve 1 birlik line cavalary(Dragoons) geldi. Bakalım.

- Mark Twain