Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Alternatif Arayanlara  (Okunma sayısı 936 defa)

Barbar139

  • Ishu - Son Rüyalar Kardeşliği
  • İleti: 2050
    • E-Posta
Alternatif Arayanlara
« : Haziran 06, 2013, 09:57:34 ÖS »
Direniş sırasında kısa kısa...

Evet başlangıç için büyük ülkeler ve genel kullanıma açık gruplar tercih edilmesi daha makbul olsa da, benim aklımı kurcalayan bir takım ilginç alternatif orduları paylaşmak istedim. Hani bunlar her zaman bir turnuvada veya genel olarak dünyada masalarda çok göremeyeceğiniz ordular. Kimi küçük ülke orduları oldukları, kimi kısıtlı liste seçenekleri, kimi de genel olarak güçsüz kabul edildiklerinden bu listeye girdiler, başka aklına gelen ve bahsetmek istediği ordu olan da hiç çekinmesin.

1- British Commando

Belki gerçekten bir "alternatif ordu" sayılamaz zira komando grubu hem tarihsel bilinirliği hem de karizmatik kurallarıyla ile oyunu gayet iyi bilinen ve hiç de az sayıda oyuncusu olmayan ordularından biri. Yine de, oyunun genel en iyi kavramı olan "paraşütçü" gruplarından bile daha iyi sayılabilecek bir ordu olduğundan buraya ekledim. Bu abiler neredeyse her elit grup gibi "fearless veteran" olmakla yetinmiyor. "Mountaineer" özellikleri ile normalde aşılamayan bölgeleri geçiyor, özel eğitimleri ile cc'de 2+ya vuruyor ve ordu morali, yardımcı gruplar kaçarsa bundan etkilenmiyor, her zaman sadece komando platoon'ları önemsiyorlar. Buna karşılık haliyle pahalılar, AT özellikleri sınırlı ve alabildikleri destek üniteleri çok çok kısıtlı. "We are the best of the best" tadını yaşamak isteyenlere...

2- Soviet Partisan Brigade

Sovyet ordusunun en değişik unsurlarından biri. Şimdilik sadece Late War listeleri bulunuyor ancak resmi sitede Mid War için de çok yakında şeklinde bir ibare var. Eğitim ve disiplin noksanlıkları bu arkadaşları oyunun en kötü yetenekli birimlerinden biri yapıyor, "confident conscript". Destek birimleri yine çok kısıtlı olmakla beraber T-34/85 ve süvari gibi kritik unsurlar alabiliyorlar. Bunun yanında eğlenceli kuralları var, orman çamur demeden son hız koşturup, senaryo kurallarında olmasa bile kendi ambush'larını çıkarabiliyorlar. Haliyle kalabalıklar. Tarihte Kızıl Ordu, partizan hareketini destekleyip onları eğitmek için bizzat komutanlar atamış ve çoğu zaman Belaruslu partizanlara, 5. Belarus Ordusu anlamında "5th Byelorussian Front" diye hitap edilmiş.

3- Italian Reconnaissance Squadron

İtalyan Kuzey Afrika birliklerinin mekanize gücü. Hafif tanklarla, motosikletli birimlerle ve armoured car gruplarıyla dolu bir liste. Bunun yanında destek olarak Alman panzerleri ve AT silahlarını da kullanabilmeleri listeyi hiç de azımsanamayacak güçte bir ordu haline getiriyor. Panzerler ve Pak40'lar düşman zırhlılarıyla ilgilenirken hafif tanklar düşman piyadesini ağlatabilir. Bu sırada motosiklet ve armoured car birlikleri objective'lere saldırır, işte iki saniyede aklıma gelen genel bir oyun taktik planı =) Belirtmeden geçemeyeceğim, tarihteki beceriksizlikleri bir yana, Flames of War'da italyanlar, özellikle de alman tank ve AT desteği alabilen listeler, hiç de kolay lokma değil. Ruhi'nin bir ara dandirik Fuciliari ile terör estirmesini halen unutmadık.

4- Hungarian Tank Company

Macaristan hem Mid, hem de Late War'da oynanabilen nadir "küçük ülke"lerden. Tank ordularının ise hiç de Alman listelerinden geri kalır  tarafı yok. Zırhlı ise zırhlı, tankları öyle italyan tankları gibi "hafif tank" kategorisinde değil. Mekanize piyade desteğiyse o da var. Çoğu liste alman destekleri konusunda da hiç sıkıntı yaşamıyor. Özellikle Grey Wolf kitabındaki late war listeleri bana çok güçlü göründü. Bir kere her alman tankını (evet Tiger ve Panther dahil) kullanabiliyorlar, o nedenle alman tanklarınızı burada da kullanabilirsiniz. Sovyet tank hücumlarına en az Alman zırhlı birlikleri kadar iyi direnecek listeler çıkarıyor gibi göründüler. Tarihte "zorluklar içerisinde çok şeyler başarmış" ülkelerden biri olarak keyifli ve güçlü bir alternatif ordu.

Devamı gelebilir...
"If you're going through hell, keep going."