Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Flames Of War hakkında bilmediğimiz herşey!  (Okunma sayısı 17467 defa)

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
Flames Of War hakkında bilmediğimiz herşey!
« : Haziran 20, 2011, 09:43:00 ÖÖ »
Evet FoW içinde böyle bir başlığıa ihtiyacımız var deyip açtım. Tez elden de sorayım.

Mortar birliklerimde yüzsüzce 2 şer 3 er spotter bulunuyor. Biz bu kadar spotterı napıyoruz? aynı bölük yarısı oraya yarısı buraya bombardıman atıyor mu? veyahut diğer ünitelere de bombardıman kazandırabiliyormuyuz, yada hiç olmadı orduyu 2 ye bölerek yeni ordu oluşturursak(alman kuralı) kullanabilmek içnimi bukadar çoklar?

soru aslında kısaydı ama ben bi şekilde uzattım sanki...
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
Ynt: Flames Of War hakkında bilmediğimiz herşey!
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2011, 10:58:22 ÖÖ »
- Bir birlik tek bombarment yapabilir diye yazıyor. 123. safya, sağ sütun.

- Spotter diyerek herhalde Observer Team'i kastediyorsundur abi. Birden fazla observer team'in yararı vardır muhakkak ama, hani her yere bombartment hoş ama, çok da puandır diye tahmin ediyorum. Bizimkiler 15 pts falan normali ve gayet 1 tane observer işe yarıyor.

(NOT: Staff team'i bir oku istersen. Hani 2 farklı birliğin staff takımı var ise, birinin observerını diğeri kullanabiliyor. Havalı hani.)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Haziran 20, 2011, 11:33:28 ÖÖ »
heh evet observer team. Ekstra puanla değil otomatik geliyorlar. Staff team 2 birliktede olmalımı başka observer görmek için yoksa +1 filan alıp mı yapıyorlar mesela?
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2011, 11:35:19 ÖÖ Gönderen: DNA Maniac »
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2011, 12:42:53 ÖS »
Yok, staff team 2 işe yarıyor.

- Bir önceki round ateş atılmış yere, ben tekrar aynı yere atıyorum diyorsun, zarsız mazsın direk aynı noktayı bombardıman ediyorlar (bir önceki tur istersen 3. denemede range in etmiş olsa, penaltı da almıyorsun)

- Staff takımı olan birliğin Observer takımı, staff takımı olan başka bir birliğe de observerlık yapabiliyor. (Yani 2 birlikte de Staff Team olmazsa bu özellik işe yaramıyor)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Haziran 20, 2011, 01:00:36 ÖS »
Peki observerlar(ve hatta command teamler) başka üniteye -1 penaltyla bombardıman yaptırtabiliyor diye hatırlıyorum, o konuda yanlışmıyım?

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Haziran 20, 2011, 01:29:29 ÖS »
Bir üniteye şunlar "Range In" yapmak için "Spot" edebiliyorlar:

- Kendisi (yani ünitenin kendi artillery takımı ve platoon'un commandi)
- "Kendi" Observer Takımı. (Başkasının observer takımının kullanılabilmesi için staff team gerekiyor. İki tarafta da birden. Ve penaltı vermiyor.)
- 1 Penaltı ile de;
   * Birlik Komuta takımı (Hani bombartment başka bir birliğin içinde attachment halde ise. Örnek olarak benim light mortar takımları verilebilir)
   * Herhangi bir birlik komutanından yüksek seviye komutan. (Bizim oyunlarda zaten bu bir tek HQ'larımı oluyor. Eğer 1500'lük 2 alayı olan 1 tümen falan olsaydı, alay komutanları kendi altlarındaki üniteleri için Spot edebilecekti. Tüm komutanı ise herhangi bir ünite için. )

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2012, 04:07:22 ÖS »
Assault olayını da yanlış oynuyormuşuz. Adamlar bildiğin yürüyüp, ateş edip assault edebiliyormuş. Covering fire olayı hiç yürümeyip full RoF ateş etmekmiş. Assault edecek adam modeli hareket etmese de düşük RoF ile ateş etmek zorundaymış. Bir de, shooting'de "şuraya assault edeceğim" diyip ateş ediyormuşsun, sonrasında o takımlar yok olursa adamlar yine de assault etmiş gibi boşlukları doldurabiliyormuş.

Yeni edisyon bunu nasıl değiştirecek görmek lazım.

(Kendi kargoya verdiğim kitabı da kendim aldım bu arada :))
"If you're going through hell, keep going."

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Mart 07, 2012, 02:15:40 ÖS »
Save atmak üzerine;

Adamlar save'leri ayrı ayrı atın diyorlar. Hani bu şekilde zar atmak biraz daha uzun sürebilir ama böyle olunca kimin yok edilip kimin yaşadığına kafana göre karar vermemiş olursun diyorlar. Hani kritik bir noktada assaulta kalkan daha öndeki adamı kaldırmak yerine daha arkadaki bir adamı kaldırmazsın. Birçok insan save'leri hep beraber atıp command distance'ı bozmadan zaiyat verir, bu yöntem hızlı olsa da doğru değildir diyorlar. Mesela save'leri ayrı ayrı atmazsan bir alman platoon command'i asla ölmez, mission tactics gereği hep birisi onun yerine geçer. Ama çok kritik bir anda command distance'daki tek takım ve platoon command birlikte yok edilirse o grup command'siz kalır.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Mayıs 17, 2012, 12:21:17 ÖÖ »
Transport olayında biraz aydınlanmaya ihtiyacım var. Diyelim transportun içinde 2 takım asker var.

1-) İçindeki askerlere şu durumlarda ne oluyor?

- Transport patlarsa ne olur?
- Transport vuruldu, bail out sonucunda ne oluyor?

2-) Transportları masadan gönderme(send back) olayı nedir? Ne zaman geri dönüyorlar?

3-) Bir transport'a max kaç takım sığıyor 3rd 'de? Eskiden sıkışırlar falan diyordu ama..

Teşekkürler,

NOT: Yav, bir tane sanal 3rd edition kitabı hala yok mu? :)

- Mark Twain

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2012, 03:33:57 ÖÖ »
Transport olayında biraz aydınlanmaya ihtiyacım var. Diyelim transportun içinde 2 takım asker var.

1-) İçindeki askerlere şu durumlarda ne oluyor?

- Transport patlarsa ne olur?
- Transport vuruldu, bail out sonucunda ne oluyor?

2-) Transportları masadan gönderme(send back) olayı nedir? Ne zaman geri dönüyorlar?

3-) Bir transport'a max kaç takım sığıyor 3rd 'de? Eskiden sıkışırlar falan diyordu ama..

Teşekkürler,

NOT: Yav, bir tane sanal 3rd edition kitabı hala yok mu? :)

1) -her bir takımın 5+ save atar.
-içeri girme testi auto pass.

2) boş transportlar masada kalamaz, derhal arkaya gider (yok olur) istenince tekrar masada peydah olur.

3)transportlar sadece kendi platoon larını taşıyabilmek kaydıyla yada transport platoonsa her seferinde sadece 1 platoon taşımak kaydıyla balık istifi şekil herkesi taşır. Haliyle kamyon patlarsa herkez 5+ atmak zorunda kalır, yazık olur, zira iş değil transport patlatmak.

Bilgim dahilinde budur.

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2012, 10:42:36 ÖÖ »
Ek olarak;

1) Gruptan 1 transport bile patlarsa bütün transportlar mot. test tutturmak zorunda yoksa zorunlu olarak kenara gönderiliyorlar. (Almanlar'ın gepanzertesinin sanırım bunun için özel kuralı var)

Bunun dışında transport assault'ta patlarsa içindekiler save atmadan yok olur diye biliyorum. (Alman Mounted Assault kuralında en azından böyle yazıyor, diğerleri için durum nedir çok bilmiyorum)

3) Taşıma kapasitesini 6 takım olarak sınırladılar diye hatırlıyorum.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #11 : Mayıs 17, 2012, 11:28:19 ÖS »
- Gruptan 1 transport patlarsa, içlerindeki adamlarla mı kenara gidiyorlar üstat?

- Half-Tracklar falan hep transport değil mi?
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2012, 11:30:28 ÖS Gönderen: anchorite »

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #12 : Mayıs 18, 2012, 12:10:09 ÖÖ »
Hayır, hepsi içindeki adamları bırakıp kenara gidiyorlar. Oyunu mu terk ediyorlar, yoksa sent to the rear ile gidip sonra geri gelebiliyorlar mı ondan emin değilim, muhtemelen sent to the rear'dır.

Adam taşıyan herşey transport abi, half-trackler dahil.

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #13 : Mayıs 18, 2012, 07:49:28 ÖÖ »
Fekat halftrackler armoured transport oldukları için farklı kuralları var ve hatta bide alman olurlarsa daha da farklı kuralları var.

Bununda sebebini anladım amerikalılar filan armoured transportlarını savaş alanına yakın bölgelere asker taşırken başlarına bi iş gelmesin diye kullanıyolar.
Almanlarsa bunları savaş aracı olarak kullanıyorlar.

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #14 : Mayıs 22, 2012, 09:52:02 ÖÖ »
Transportlar boş olduklarında muhakkak "Back to Rear" oluyormuş. Yani, boş transport yanımızda gelsin 2 makineli sıksın olmuyormuş diye anladım ben.

Ayrıca transport içinde assult'a kalkılmıyormuş. Bir tek almanların özel kuralı var yapabiliyorlar bu işi diye. Çok büyük olay cidden. Onlar da tanklara yapamıyorlarmış bu işi, ve assult eden takım transportun içinden çıkıp assult ediyor gibi sayılıyormuş. Ama gene de muhteşem tabi. Makineli tüfek takımlarına falan half-track ile gidip dağıtmak rüya gibi.

- Mark Twain