Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Astar  (Okunma sayısı 2231 defa)

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
Astar
« : Mart 29, 2013, 12:07:19 ÖÖ »
Geçenlerde yeni öğrendim...Bizim astar olarak kullandığımız sprey boyalar ile astarlar farklı oluyormuş(yeni öğrendim ne var!)

O yüzdende boya dökülebiliyormuş.( çok nadir ama başıma geldi)

GW ve tamiya sprey astarları dısında, altarnatifimiz ne olabilir? mesela ben şöyle bişi buldum işi yararmı bilmiyorum ?

http://parkboya.com/sprey-astar.asp
The elves are watching

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
Ynt: Astar
« Yanıtla #1 : Mart 29, 2013, 07:46:39 ÖÖ »
Basecoat ve undercoat farki senin dedigin aga. Bizim astar dedigimiz sey undercoat. Yani modele yapisan, ayrica ustune surulecek boya icin de uygun bor zemin saglayan nane. Basecoat ile, layering uygulamasinda hangi renk ile baslanacagi.

Dun konustuyduk, vallejonun surface primeri var. Sprey degil yanniz bu. Hem firca hem airbrush hem de firca ile kullanilabiliyor. Hobbytimede mevcut. Sprey olarak tamiyanin astarlari var ama gorece pahali.

Teori guzel de pratik nedir dersen, ben vallejo surface primeri airbrush ile atip sonra boyamaya geciyorum. Neden sprey kullanmiyosun dersen, hem daha az pislik cikariyor, hem cok hizli kuruyor hem de daha ekonomik. Ama sprey astari da ince katlar halinde uygulayip duzgun bir astar elde etmek mumkun, eskiden oyle yapiyodum zaten. Dikkat edersen sprey boyalarin etiketinde vernikli sprey boya yazar. Vernik yuzeye tutunmayi arttirdigindan dolayi astar olarak normal boyayi degil spreyleri kullaniyoruz.

İsi abartip metal mini icin farkli resin icin farkli da kullanabilirsin ama bu isin sonu yok, at spreyini gec.
War, war never changes...

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: Astar
« Yanıtla #2 : Mart 29, 2013, 11:41:58 ÖÖ »
Dubli color spreyler son derece basarili. Fazla aranmaya luzum yok.

Yanliz burada ince katlar halinde atmak cok onemli. Ve spreyi uzun sure sikmamak. Neden? Spreyi sikmaya devam ettikce sicaklik dusuyor, bariz donuyor sprey, o yuzden uzun sure devamli sikarsan sprey ile attigin astarlar dokulebiliyor.

Minileri usunmeden kisim kisim spreylemek; ince, cok kat ve spreyi uzun sure sikmadan astar atmak onemli. Bunlara dikkat edersen dubli color ile hicbir sikinti yasamazsin. Ha birde ilk basta usenme, kutuda yazdigi uzere spreyi 3 dk calkala.