Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Campaign: Operation Avalanche  (Okunma sayısı 1190 defa)

Barbar139

  • Moderator
  • İleti: 2051
    • E-Posta
Campaign: Operation Avalanche
« : Ocak 31, 2013, 03:18:28 ÖS »Kule Sakinleri Flames of War Kumpanyası

Mid-War, İtalya

Operation Avalanche

Salerno Çıkarmaları, Müttefiklerin İtalya’daki ilk önemli çatışmaları


Kurallar

Kumpanya, üçer oyun içeren üç turdan oluşacaktır. Oyunlar tarihsel çatışmalardan esinlenilmiştir, ancak bazıları tamamen gerçek çatışmaları yansıtmaz. Kumpanyanın keyifli ve dengeli olması, oyuncuların kumpanya dışında genel olarak oynadıkları ordular ve çeşitlilik, yerine göre daha ön planda tutulmuştur.

Her oyunun senaryosu ve tarafların seçeceği bölük türleri önceden belirlenmiştir. Oyuncular listelerini, North Africa kitabından ve sadece İtalya’da oynanmasına izin verilen bölükler arasından hazırlayabilir. Listeler hazırlanırken belirlenmiş bölük ile oynanması dışında herhangi bir kısıtlayıcı unsur yoktur.

Oyuncular, karşı taraftan bir rakip ile anlaşıp istedikleri çatışmayı, istedikleri gün, istedikleri puandaki listelerle oynayabilirler. Oyun sonrası kazanan ve kaybeden oyuncular, ana kural kitabında belirtildiği şekilde yok ettikleri birim üzerinden puanlarını hesaplayıp yazarlar. İki oyuncunun anlaşarak oyunu berabere bitirmeleri halinde, yine kural kitabında açıklandığı üzere, ikisi de puanlarını kaybeden oyuncu şeklinde hesaplar.

Bir önceki turun puan üstünlükleri diğer tura herhangi bir etkide bulunmaz. Turnuva sonunda, 9 çatışmanın da toplam sonuç ve puanları göz önüne alınarak kazanan taraf belirlenir. Oyunlar kapalı liste ile oynanacaktır. Yedekte tutulan birimlerin rakiplere açıklanma zorunluluğu yoktur.

Ve çıkarma başlasın...
"If you're going through hell, keep going."

Barbar139

  • Moderator
  • İleti: 2051
    • E-Posta
Ynt: Campaign: Operation Avalanche
« Yanıtla #1 : Ocak 31, 2013, 03:20:37 ÖS »Kuzey Afrika’daki tüm Alman kuvvetlerinin teslim olması ve Sicilya’nın ele geçirilmesinin ardından, Müttefikler gözlerini çizmeye dikmişti. Mark Clark komutasındaki Birleşik Devletler 5. Ordusu ve Montgomery komutasındaki Birleşik Krallık 8. Ordusu’nun karşısında, Kesselring ile Alman Güney Ordular Grubu bulunuyordu. Müttefiklerın çıkarma planının temelini Salerno’ya yapılacak harekatlar oluşturuyordu. İtalya’nın güneyindeki diğer iki bölgeye daha çıkarma yapılacaksa da, bunlar sadece küçük birlikleri kapsıyordu ve zaten Almanlar’dan ciddi bir direniş görmeyecekti.

Güzel bir Eylül sabahında, Salerno sakinleri, Müttefik donanmasının top sesleriyle uyanacaktı. Çıkarma başladığı sıralarda İtalyan hükümeti zaman kaybetmeden teslim olduğunu açıklamışsa da, Hitler Akdeniz’de daha fazla toprak kaybetmeyi göze alamazdı. Almanlar Salerno sahilinde var güçleriyle direnecekti.

Çatışma 1
9 Eylül, Paestum Çıkarması

Paestum’da, Amerikan 36. Texas Bölüğü, von Doering komutasındaki Alman piyadesi tarafından bekleniyordu. Bölüğün daha önce savaş deneyimi yoktu ve İtalya kıyılarında Amerikalı görmek istemeyen Wermacht askeri, 36. Bölüğe iyi bir ders verme niyetindeydi. 5. Ordu için Paestum, güvenli bir çıkarmanın ilk ayağıydı ve başarısızlık, tüm harekatı tehlikeye sokabilirdi.
Senaryo: No Retreat
Attacker: U.S. Rifle Company
Defender: Grenadierkompanie

Çatışma 2
9 Eylül, Sıcak Karşılama

İngilizler sahile ayak bastıkları andan itibaren kararlı bir direnişle karşılaşmılardı. Planları, karaya çıktıktan sonra güneye ilerlemek ve Amerikalılar ile irtibatı sağlamaktı. Donanma müthiş bir topçu desteğiyle düşmanın çoğunu mevzilerden sökmeyi başarsa da paraşütçü takımları geri çekilmeyi reddediyordu. İngiliz kumandanları, müttefikleriyle buluşmadan önce kendilerini Alman paraşütçüsünün pençesinden kurtarmalıydı.
Senaryo: Dust Up
British Rifle Company
Fallshmirjagerkompanie

Çatışma 3
9 Eylül, “Rangers Lead the Way!”

Amerikan Ranger birlikleri, Salerno’nun batısındaki tepelerin güveliğinden sorumluydu. Almanlar bu bölgeden ciddi bir harekat beklememekle birlikte, yedekteki mühendis gruplarını bu tepelere konuşlandırmışlardı. HMS Ledbury zırhlısının topçu desteğiyle Ranger öncüleri karaya çıktı. Alman tarafında alarm verilmişti ve mühendisler savunma için yerlerine koşmaya başladı.
Senaryo: Pincer
Attacker: U.S. Ranger Batallion
Defender: Panzerpioneerkompanie
"If you're going through hell, keep going."