Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Flames of War reklamı ve Battlefront  (Okunma sayısı 2279 defa)

Ruhi

• E-Posta
Flames of War reklamı ve Battlefront
« : Ocak 23, 2013, 11:15:43 ÖÖ »
Selamlar,

Bu Flames of War'u geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz malum. Hatta açık yüreklilikle ilk başladığımızda Warhammer için bu kadar -iyi- uğraşmamıştık. Hani Facebook, PDF'ler, Bülten, vs. bir sürü koldan giriştik ama sonuç alamadığımıza inanıyorum. Hala 3 oyuncuyuz diye düşünüyorum.

Başka ne yapılabilir?

- Bu fiziksel olarak gidip tanıtım yapmak olabilir. Kesin yapalım ama ciddi zor iş. Hani masa, minyatürler, vs. götür getir. (Bu arada boyamaya devam beyler)
- Facebook'ta bir sayfa yaratıp, onun reklamını para ile yapmak. Hani olabilir..

Bir de izninizle biraz garip hissetmeye başladım. Hani bazı oyunlar gelişsin diye çaba sarfetmek pek de eğlenceli gelmemeye başladı bana. Warhammer 40K ve WHFB için uğraşıyorum, FoW için de onlar kadar uğraşıyorum belki ve bu uğraşlar neşelendirmemeye başladı beni. Keza pek de fazla kazancı olmuyor. Hani kısacası -yoğun- uğraşın pek bir yararı yok sanırım. Arada bir bir iş yapmak daha verimli diye düşünmeye başladım.

Reklam, tanıtım, vs. konusunda iyiden iyiye tecrübeliyiz malum. Ama bu işin profesyonalleri var. Yav, bu Battlefront ile görüşsek diyorum. Hani adamların sitesinde Dünya'nın bu tarafındaki tek kulüp biz görünüyoruz. Süper ama, biraz yardıma ihtiyacımız var kanısındayım. Hani para, malzeme falan değil aslında. Basitçe bizimle biraz birikim paylaşsalar çok yararlı olur diye düşünüyorum. Sadece genelde bu hobiyle ilgilenenlerin yaş ortalamasını bile gönderseler (ki böyle istatistikleri vardır kesin) veya birkaç anketteki verilerini falan (hobiyi nereden duydunuz sorusunun cevabı o kadar önemliki) harika olur.

Bunları yazıyorum. Biraz tartışalım diye. GW'nin böyle bir servisi yok mesala Battlefront'un var mı onu bile bilmiyorum. Biraz sohbet edelim sonra bastıralım diyorum. Hayır'ı da cevap olarak almayalım hatta. :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Barbar139

• E-Posta
Ynt: Flames of War reklamı ve Battlefront
« Yanıtla #1 : Ocak 23, 2013, 11:52:21 ÖÖ »
Battlefront ile yazışmak süper fikir abi, hani bunu üstlenirim diyorsan al götür derim ben.

Onun dışında, sırf FoW olarak değil, bir hobiyi nasıl tanıtırız-büyütürüz dersek; etrafımızı büyütmemiz için önce bizim büyümemiz gerekli. Kişisel olarak ben hiç büyüyebildiğimizi düşünmüyorum. Büyümek: Tanıtımı yapılabilecek, yeni insanlara oynatılabilecek en az 2 tam boyalı ve dengeli ordu + taşınabilir masa ekipmanı terrain vs. Özellikle ben ve Levent oyunu oynamanın keyfine o kadar kaptırdık ki, hani birşeyler boyamayı es geçip sürekli yeni birimler alıyoruz deniyoruz.

Asıl reklamı nasıl yaparız? Bunun en güzel yeri üniversite klüp tanıtım günleri ve convention'lardır. Şu an yerleşik ve düzenli bir hayatım olmadığı için yakın zamanda pek de bu konuda katkı sağlayabileceğimi düşünmüyorum ama en geç yazın artık avcı-toplayıcı kabileden yerleşik yaşama geçtiğimde bu konuda ne çaba gösterilebiliyorsa yapmayı düşünüyorum.

Ne derece doğru bir karşılaştırmadır bilmem ama Prag'daki dükkanda adam bana "E siz Türkiye tayfası olarak EU şampiyonasına geliyor musunuz?" diye sorduğunda "Daha çok yeniyiz, 2 yıldır model topluyoruz çok az kişiyiz" demiştim. Adam "Biz 5 senedir uğraşıyoruz, anca 5-6 kişiyiz, ama orduları az çok topladık ve turnuvaya gidiyoruz." dedi.

Ben çok karamsar bakmıyorum, bugün biz gerçekten ilgilenen 3 kişiyiz belki ama benim aklıma şurdan buradan ilgisi-ordusu olan, oyunu bilen birkaç kere oynamışlığı olan 6 kişi daha geliyor. Bugün İzmir'de Warhammer 40Kda adam gibi 2000 puan çıkabilen, tam boyalı ordusu olan kaç kişi var ki? Yok ama, de ki 10. Hani bu 10 kişinin elbette çevresinde biraz ilgili bi 20 kişi daha var. O yüzden çok kalabalık ve aktif görünüyor. E Warhammer'la kaç senedir uğraşıyoruz...

Demem o ki, biraz daha düzenli gidersek zaten bazı şeyler kendiliğinden gelişir. Geçen convention'da FoW ile hiç mi hiç ilgilenmedim, yine adamın biri gelip sordu etti hatta adam Kule'ye geldi. Yani şimdi zaten öncelikli amaç bu adamlara ulaşmak değil ki, Warhammer'dan biliyoruz, kaç tane bizim arkadaşımız olmayan, bizim tanıtmadığımız, bir yerlerden duyup gelmiş adam var, belki bir tek Efe. Biz yarın burada 2000 puanlı tam boyalı ordularla gösteri maçı yapmaya başlayalım, bak o zaman neler oluyor :)

Sonuç olarak, Battlefront'la görüşelim, ufaktan ufaktan reklamımızı da yapalım, zaten biz normal olarak ilgilendikçe bir yerlerden birileri kopup gelecektir.
"If you're going through hell, keep going."

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #2 : Ocak 23, 2013, 01:36:00 ÖS »
Yani şimdi zaten öncelikli amaç bu adamlara ulaşmak değil ki, Warhammer'dan biliyoruz, kaç tane bizim arkadaşımız olmayan, bizim tanıtmadığımız, bir yerlerden duyup gelmiş adam var, belki bir tek Efe.
Ben. :)
Tomb Kings
2189+

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #3 : Ocak 23, 2013, 01:47:19 ÖS »
Sen benden eskisin o yüzden saylanmazsın. :)

Yaşlısın anlıyor musun Veysel, yaşlı, eski, pörsümüş...

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Ocak 23, 2013, 02:12:21 ÖS »
Sen benden eskisin o yüzden saylanmazsın. :)

Way veysel emmi kulenin sahibidir yahu eskiliğimi kalmış onun, istese satar kuleyi hepimizi kulesiz bırakır! :D

Dönelim olaya, evet boya :( bu kadar, bitti. Batunun süper yazısı var bi frp net e koyucaz, yeni izmirconara gebeyiz şu vakit hem. Ben fena görmüyorum ya insanlar bizim konudaki hevesimi görüp, satmayacağımızı anladıkça hevesleri daha bi artıyo diye düşünüyorum. Sağolsun muhteşem kural sistemide lehimize :D Battle frontun forumuna bi yazı yazalım zaten modları filan gayet aktif ve geliştirme ekibi dahil forumu kontrol ediyor. Ordan hem diğer hobi topluluklarının da deneyimlerini duyarız, iyi olur. Belki atladığımız bişiy vardır. Ama açıkça 8 tane fow oyuncusu olsa beni oh ne biçim tatmin eder. eh şöyle bi bakınca iyi kötü 7 kişi ediyoruz. bunu 8 e çeksek herkezin ordusu olsa oha ne biçim güzel olur yani. Tabi vakit ayrı mesele ama etkinliğe gelebilecek 8 kişi candır.

“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #5 : Ocak 23, 2013, 03:14:33 ÖS »
Hani gerçekten istekli 6 kişi  (yavaşta olsa modelini alacak, boyasını yapacak, hani etkinlik olunca bazen sırf katılmak için katılacak, 2 haftada bir maç yapabilecek zamanı olan cinsten) zaten fazla fazla yeter diye tahmin ediyorum bende.

Ama ulaşması zor. 40K'da bile yeni yeni ulaşıyoruz rakama hani zor iş cidden. İnsan eninde sonunda en değerli kaynak. Heh.

Bu iletişim işini, zaman ve zihin meşguliyetinden Batuhan'a geri uzatıyorum ben. Batu sen bir iletişime geç. Olmadı ben falan da girişirim. Ancak hani FoW forumlarına yazı falan atıyorsun, vs. şık görünür diye tahmin ediyorum.

Tanıtım maçlarına gelirsek. Tabi boyama bittikten sonra(Alman şart ama olmadı benim İtalyanlar ve Amerikalılar var hani) bu işe girişelim. Tabi nerede çok önemli. Benim üniversite kulüpleri hakkındaki kanaatim çok düşük. Gene de bir defa gidip, bakın biz bu işi yapıyoruz demekten zarar gelmez. Bir de tabi Hobbytime var. Orada da bir defa tanıtım yapmak çok hoş olabilir diye düşünüyorum. Neyse, fırçanıza kuvvet.

Not olarak hani ben umutsuz falan değilim, sadece yoğun reklam yapmaya çalışmanın işe yaramadığı gibi bir kanıya varmak üzereyim. Endure ettikçe zaten muhakkak gelen olur. Eğlendikçe de endure edilir tabi.
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #6 : Ocak 23, 2013, 04:34:40 ÖS »
Warcraft, Starcraft için Barcraft etkinlikleri oluyor ilk önce Batuhan'dan çıkmıştı sanırım bu fikir bence tekrar değerlendirilebilir.
Tomb Kings
2189+

Barbar139

• E-Posta
« Yanıtla #7 : Ocak 23, 2013, 05:53:26 ÖS »
Bu "sürekli reklam" muhabbetini zaten tekrar düşününce çok verimli bulmuyorum. Demek istediğim, zaten olagelen Convention'lara ve üniversite etkinliklerine gitsek bile çok şey başarmış, çok insan tanımış oluruz diyorum. Mesela şu İzmir FRP buluşmaları filan var, Zehir bu tayfayla biraz alakalı diye biliyorum, onların bir frp gününde yan etkinlik olarak gideriz vs vs

Gidip bir yerde tek başımıza FoW tanıtalım out

Var olan bir etkinliğe gidip masamızı kuralım in

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2013, 10:51:06 ÖS »
İzmir'de İzmirCon dışında bir etkinlik neredeyse yok gibi. Cosplay Convention'ı var hani. Sayılır mı? Bu yazın olan gençlik etkinliklerine falan mı gitsek? :)

- Mark Twain

Azactoth

• Kerberos Kompany
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ocak 29, 2013, 06:15:16 ÖS »
Arkadaşlar bu bariz bölünmekten kaynaklanıyor... Hani En azında FoW ordu başlangıcı yapmış bir adam olarak söylüyorum... Bu aralar o kadar yoğun bir şekilde Warhammer/40K turnuvası, Ligi, Campaingi yapılıyor ki... hepsine yetişmek, çalışan (ve özellikle evli barklı takımı için) çok mümkün değil... Hani hepsinin yeri farklı ve hepsinden zevk alıyorum.. Ancak açıkçası ben şimdi elimdeki 1 piyade taburu ile FoW oyunamaya kalktım mı (Hani Leventle böyle bir maç yaptık - yapamadık... infantery olarak iki takım karşılıklı dizilip kimse kimseye hasar veremedi falan filan ) benimle öyle bir maç yapmak size zevk vermez gibi geliyor(Hani hepiniz normal olarak Batuhanın da söylediği gibi parlak şeyleri deneyerek oyundan zevk alabilecek kadar modele sahipsiniz)... Hani gönül istiyor ama yapılamıyor... Birde şu fantasy 40K turnuvaları o kadar sıklıkla yapılıyor ki her seferinde bu sefer vampir ile katılayım dediğim fantasy turnuvalarına dahi lan yine wood elfle katılmak zorundayım diye geliyorum...(Bu arada bence bu turnuvaların arasını açmakta fayda var.... bu başka bir başlık altındaki competetive'leşme sendromuna da bir çözüm olabilir... Çünkü neredeyse sadece turnuvalarda WHFB/40K oynuyorum, bu sebeple karşılaştığım tüm ordular normal olarak competetive oluyor... Bunu sonucunda benim ordum da competetive olmak zorunda kalıyor.... Aynı durum herkes için geçerli diye tahmin ediyorum) İki turnuva arası model Boyamaya yetişemiyorum bu durumda olan sadece ben miyim onada emin değilim... kaldı ki FoW oynayabileyim... Bu yazının yeri tam olark burası oldu mu ona da emin olmadım açıkçası ama... Sanki bir tane oyun sistemini seçip sadece onunla ilgilenilmediği sürece hızımıza yetişmek pek te mümkünlü değil... Açıkçası FoW Amerikalı oynamak istiyorum ama ne model boyamaya nede gelip oyunu oynamaya fırsat bulamıyorum, kaldı ki bir FoW ordusu kurmak neredeyse bir Warhammer ordusu kurmak kadar pahalı bir iş... Hani taze kan nasıl çekilir bilemiyorum ama sadece FoW oynayacak adamlar bulunabilirse daha hızlı gelişilebilir gibi geliyor bana... Fantasy oyuncu kitlesi oluşurken sadece WHFB vardı, 40K patlarken neredeyse hiç WHFB oynanmıyordu... Bilmem anlatabildim mi ;)