Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Sıradaki WHFB ligi  (Okunma sayısı 9084 defa)

Öz highlore

• Moderator
    • E-Posta
Sıradaki WHFB ligi
« : Ocak 13, 2013, 08:36:02 ÖS »
Anket açmıştım...en yüksek oyun %42 allcomer lig almış...

Yapıyorsak eğer?

Ne zaman başlayalım?
Kimler katılıyor?
Genel format ?
ETC?? (Skaven'ın durumu)
Commentlerinize göre ben birşeyler oluşturabilirim. Ya da "Kumpamya Genel Müdürlüğü" ne havale edebilirim :) ( Semih abi)
The elves are watching

vace

• Üye
  • My will be done!
Ynt: Sıradaki WHFB ligi
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2013, 09:02:07 ÖS »
Tekerleme gibi reklam var ya... Ben de öyle diyeyim. Lig denince akla her an onun adı gelir. Veysel, Veysel, Veysel :P

Ben de düzenleyebilirim yani ya da yardımcı olabilirim ya da direk oyuncu olurum sorun yok.

Bir önceki ligten şöle yorumlar/öneriler/eleştiriler alınmış.

http://kulesakinleri.org/main/index.php?topic=1459.0

Bunun üzerine 2500 olsun derim proxy olayı abartılmayacak şekilde olabilsin derim(infantry ünitelerinin başka modellerle tamamlanabilmesi gibi, boş movement trayleri değil).

Bence 6 Şubatta turnuva var ondan sonra başlayabilir(14 Şubat haftasonusu da olmasın en erken 18 şubat diyelim).

ETC skavenı feci bozuyormuş o yüzden bilemedim skaven da renkli bir ordu lige renk katar diye düşünüyorum. Ama bilemedim.
Tomb Kings
2189+

Öz highlore

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2013, 10:33:51 ÖS »
düzenle abi...
ama :) yannış hatırlamıyorsam o ligde senin model ve boya konularında kuralların oldukça sıkıydı
baştan baştan söyleyeyim...corelarımın yarısı bosluk :)
special ünitelerimin %55'i falan boşluk
kartallarımın yarısı boş base
hani düzenlerken kuralları beni hatırla lütfen :)
The elves are watching

Öz highlore

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Ocak 13, 2013, 10:36:21 ÖS »
ETC demişken...ben çok beğeniyorum etc kurallarını..
ama levent oynayamam diyorken etc olsun demek olmaz tabi.
The elves are watching

burock

• Moderator
  • War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Ocak 13, 2013, 10:38:47 ÖS »
Ben de fikirlerimi yazayim.

Baslama zamani  asap. Arayi acmaya gerek yok. Gelecek pazara kadar ligin sahibini ve katilimcilari belli etsek ve rosterler toplansa gelecek hafta bile baslayabiliriz bence.

kural seti konusunda tek istegim, bir kisitlama olmasi. Yani normal 8th kurallari ile oynamanin haricinde, bizi farkli bir roster yapmaya itecek bir challenge olmasi. Bu etc de olabilir; ama leventi de seviyoruz, o da oynasin :) o yuzden etc yerine isvec comp skorlarini kullanalim diyorum. Bunu icin aklimda 2 metot var:

1. Turnuva ordularinin comp skoru belli bir degerin ustunde olamaz.
2. Comp skoru kisitlamasi olmaz. Ancak galibiyet puani etcdeki gibi (0-20) hesaplanir. alinan puan comp skoru ile carpilarak tabelaya yansitilir.

Bunlar benim onerilerim tabi, turnuvanin sahibi istedigi gibi oynayabilir bunlarla.

Boyama zorunlulugi konusunda tuzum kuru oldugu icin cok fazla konusmak istemiyorum. Sadece su var, bu bir kulup etikinligi oldugundan dolayi amac katilimi yuksek tutmak olmali gibi geliyor bana. Gene de karar ligin sahibinin olmali bence.

Ha bu arada turnuva sabit roster ve sabit senaryo (battleline) olsun. Bazi senaryolarda -basta WE olmak uzere- kimi ordularin kazanmasi cok zor olabiliyor.

Benim yorumlamam bu kadar, haddi size eyi gunler...
War, war never changes...

Öz highlore

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Ocak 13, 2013, 10:50:00 ÖS »
bu cheese'lik puanlarını incelemedim hiç..ama mantıklı bir şey sanırım itibar edildiğine göre....
Oyumu birinci seçenekten kullanıyorum :)
The elves are watching

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2013, 11:09:48 ÖS »
1. Turnuva ordularinin comp skoru belli bir degerin ustunde olamaz.

Altında olamaz?

Alıntı
Ha bu arada turnuva sabit roster ve sabit senaryo (battleline) olsun. Bazi senaryolarda -basta WE olmak uzere- kimi ordularin kazanmasi cok zor olabiliyor.

Sabit roster çok istenen bir şey değil(benim tecrübeme göre), ama ben de böyle olsun isterim.

Alıntı
Boyama zorunlulugi konusunda tuzum kuru oldugu icin cok fazla konusmak istemiyorum. Sadece su var, bu bir kulup etikinligi oldugundan dolayi amac katilimi yuksek tutmak olmali gibi geliyor bana. Gene de karar ligin sahibinin olmali bence.

Birazcık ta teşvik edelim. :P

düzenle abi...
ama :) yannış hatırlamıyorsam o ligde senin model ve boya konularında kuralların oldukça sıkıydı
baştan baştan söyleyeyim...corelarımın yarısı bosluk :)
special ünitelerimin %55'i falan boşluk
kartallarımın yarısı boş base
hani düzenlerken kuralları beni hatırla lütfen :)

Dün HE saflarına empire karışmıştı ben onu kastetmiştim. Kartal için de pegasus yada temsil edecek bişi?
Tomb Kings
2189+

Öz highlore

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Ocak 13, 2013, 11:18:50 ÖS »
ben şöyle bir örnek vereyim potansiyel rosterımdan...2500 için

9 tane phoneix guard eksik
16spear+16LSG var..bu 32 adamla birlikte spear elfleri 42ye tamamlamalıyım
kartalları hallederim
swordmasterları whitelion olarak kullanmam sorun olmaz ise...10 tanede white lion eksik
birde unutmadan :) ordum tamamen boyasız...sadece swordmasterım boyalı onlarda white lion olacaklar

sabit roster deneyelim yaw hakkaten
The elves are watching

DNA Maniac

• Rage Against!
  • *
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2013, 05:44:08 ÖÖ »
Beni seven, sayanlara teşekkürler :)
2. ligden beri lig, kumpanya vs organizasyonu kaçırmadım heralde hiç, bitane de kazansam herşey çok güzel olacak :)

Sabit açık rooster(kapalı olmasının bir anlamı olmuyor haliyle ilk maçtan sonra) biraz can sıkıcı olabiliyor. hani sıkılmak bakımından. bi miktar hareket payı olsa şık olabilir gibi. birtanesinde rakibe özel çalışan item alınamaz demiştik sanırım o da olabilir :) (bakınız; helm of the rat slayer, dwarfbane vs.)
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler

burock

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ocak 14, 2013, 07:49:19 ÖÖ »
2 gunluk tusot turnuvasinda 6 mac ust uste ayni rosterle oynayanlar oldu yaw, sikilma gibi bir problem olacagini sanmiyorum ben. Son lig sure olarak biraz uzundu belki o bakimdan aklinda sikici olarak kalmistir, hm?

Sabit roster olayini ben cok onemsiyorum. "sadece dusmana karsi calisan item almamak" gibi bir kural sorunu cozmuyor. Biz ne oyuncular gorduk cuceye karsi oynuyorum diye birak dispel scroll almamayi, buyucusuz gelen... :) ayrica, oyun kurallari disinda ordu kurulumuna mudahale etmis oluyoruz ki aramizda oyun kurallarina mudahale edecek kadar her ordu hk. bilgilu ve tecrubeli biri yol bence. Zaten bu yuzden ordu kurulumlarini etc ya da swedish comp bazli yapalim diye onerdim. Karacoglan der ki hesabi ;)

Bu arada veysel, tabi ki belli compun altinda olamaz demek istedim, eyw.

Tum bu yazdiklarim benim fikirlerim tabi. Ne karar verirsek ona gore ben oynarim. Simdi ETC olmayacak orasi kesin. Buna istinaden katilim listesini olusturalim.

1. Burak

Antimodes

• Misafir
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Ocak 14, 2013, 08:43:04 ÖÖ »
Alıntı
2. Comp skoru kisitlamasi olmaz. Ancak galibiyet puani etcdeki gibi (0-20) hesaplanir. alinan puan comp skoru ile carpilarak tabelaya yansitilir.

Bence budur.

Ayrıca, sabit roster büyük hata olur bence.

Turnuva dediğin 1-2 gün süren bir organizasyon, oysa lig haftalarca sürüyor ve 2 maç arası 1 hafta(yedi gün!) zaman kalıyor. Şimdi, roster hazırlamak bu işin evde bilgisayar başında yapılabilen ve yemek öncesi daha bi karın acıktıran ara sıcak tadındaki kısmı. Sabit roster ile bu atıştırma keyfini alıyorsun, ki bu da uzun etapta ligi olumsuz etkiliyor.

Roster da sınırlama olmasından yana olmamamım nedeni de temelde bu evde WH ara sıcağı muhabbeti. Sınırlama sıkıyor, onun yerine "Ohaa! Tadında roster yaparsan kazansan dahi düşük puan alırsın, hem de rakibe tad vermezsin." hatırlatması yapacak bir sistem çok daha güzel olur bence.

Evirip çevirip hem iş görür hem de düzgün comp puanlı roster yapmaya çalışmak pek bi zevkli olur. Hemi de her hafta yeni bir rakibe karşı yaptın mı tadından yenmez. Turnuvada sürükleyici olur be bu arada. ;)

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #11 : Ocak 14, 2013, 08:53:57 ÖÖ »
2. Veysel

Burak'ın dediği 2 seçeneği de kullansak. ;D

Sabit roster olursa açık olması lazım yoksa anlamı yok.
Tomb Kings
2189+

burock

• Moderator
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2013, 08:58:47 ÖÖ »
Alıntı
Turnuva dediğin 1-2 gün süren bir organizasyon, oysa lig haftalarca sürüyor ve 2 maç arası 1 hafta(yedi gün!) zaman kalıyor.

ligin haftalarca sürmesi de bence bir problem. bu şekilde olmasına gerek yok. Katılımcılar belli, futbolda olduğu gibi sakat ya da cezalı oyuncu gibi bi durum da söz konusu olmayacağından, herkes tuttuğuyla maçını yapıp skorunu bildirebilir. Bu durumda mesela bi hafta sonu gelip 3-4 maçı aradan çıkarmak gibi bir durum söz konusu olabilir. Katılımcı sayısına göre, max 3-4 haftada ligi tamamlamış oluruz.

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #13 : Ocak 14, 2013, 10:58:14 ÖÖ »
Tek sorun birileri o maçları hiç yapmayabilir. Bir dead end lazım ama nasıl çözülür acaba? ::)

Atıyorum 7 kişi var herkese 4 hafta istediğiniz zaman tamamlayın dersek. Kişi başına düşen 6 maçtan 1'i bir türlü anlaşılamayıp yapılamazsa gibi sıkıntılar olabilir. Yoksa herkese birbiriyle yapacağından sorun yok.

İsterseniz değişik bir eleme usulü formatı sunayım o formatta en az 2 maç en fazla da katılımcı sayısıyla orantılı maç yapıyorsunuz.
Tomb Kings
2189+

vace

• Üye
  • My will be done!
« Yanıtla #14 : Ocak 14, 2013, 12:09:22 ÖS »
Böyle bir format hazırlayıp maçını yapan boşluğu doldurur, bir sonraki maçı da max 1 hafta içinde tamamlayın deriz.

Diğer türlü de lig süresince maçını yapmayan(lar)ı direk diskalifiye edebiliriz.
Tomb Kings
2189+