Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Resin modeller  (Okunma sayısı 3412 defa)

wendigo

• Üye
    • E-Posta
Resin modeller
« : Kasım 24, 2012, 09:24:02 ÖÖ »
selamlar,  ilk kez finecast bir model ile uğraşıcam. Internette baya şey okudum ama sizlere de sorayım diyorum. Aklınıza gelen püf noktaları varsa ya da "aman ha sakın şunu yapma" diyeceğiniz bişey, paylaşırsanız sevinirim.
Bir de bu resin modellerin tozları zararlıdır, maske takın falan yazıyor, bu ne kadar doğrudur?
Bize her yer Nostramo

blackwinter

Ynt: Resin modeller
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2012, 09:32:27 ÖÖ »
selamlar,  ilk kez finecast bir model ile uğraşıcam. Internette baya şey okudum ama sizlere de sorayım diyorum. Aklınıza gelen püf noktaları varsa ya da "aman ha sakın şunu yapma" diyeceğiniz bişey, paylaşırsanız sevinirim.
Bir de bu resin modellerin tozları zararlıdır, maske takın falan yazıyor, bu ne kadar doğrudur?

tozunun zararını bende duydum. be sebeple modeli açar açmaz sprue üstünde spreyledim. toz falan kalmadı. çapaklarını spreyden sonra ayıkladım. kalan falçata izlerini tekrar siyahla boyadım.

bunun dışında farklı bir durum yok diye biliyorum.
Sigismund replied.'"Are we going to scrap about it now. Argue which Legion is the toughest?
The answer always is, the Wolves of Fenris" Torgadon put in "because there clinically insane."
-1st captain of the imperial fists and Captain of the 2nd Company of the luna wolves.
"Horus Rising"

burock

• War, war never changes...
    • Hobi Blogum - Garganthar
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2012, 10:21:06 ÖÖ »
Resin tozu sagliga zararli. Mutlaka iyi havalandirilan bir ortamda ve toz maskesiyle calisin zira modelin uzerinde her falcata ya da eğe kullandiginizda ortamda super toz oluyor. Bu nedenle, ev ortaminda calisan arkadaslara onerim, resin modeller uzerinde cok fazla conversion kasmadan , modeli oldugu gibi birlestirmeleri.

Sprue uzerinde astarlamadan once mutlaka sicak su ve sabun ile yika abi bu arada.
War, war never changes...

wendigo

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2012, 05:41:55 ÖS »
Aynı başlıktan devam edeyim dedim. Finecast modellerle ilgili internette arama yapınca bir dünya forum/blog yazısı çıkıyor ve istisnasız hepsi finecastin ne kadar rezil, kötü ve feci bir malzeme olduğundan, GW'nin resin modelleri kaktırmasından falan bahsediyor. Ben şimdiye kadar 1 tane finecast model yaptım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım, yani flash denen o fazlalık vardı biraz ama gayet makul miktardaydı ve 5-10 dakika uğraşma ile halloldu gitti.
Soracağım şudur ki; acaba GW finecast modelleri son zamanlarda biraz daha mı kaliteli üretmeye başladı? Yoksa benim model tamamen şansıma mı sorunsuz çıktı? Bu aralar başka finecast model almış olan varsa ve yorum paylaşırsa sevinirim. Yeni almak istediğim modellerin neredeyse hepsi finecast ve böyle bir sıkıntı olacaksa o kadar parayı leş modellere vermek istemiyorum.
Bize her yer Nostramo

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2012, 05:50:17 ÖS »
Umut'un bu konu ile harika bir yazısı var. Uzmanlığı nedeniyle bu plastik .. baskı(sanırım öyle deniyor) hadisesinden anlıyor çok iyi. Geçen sene ilk çıktıklarında bu malzemeler, 1-2 seneye ancak orturlar demişti. Daha iyi açıklar herhalde.

Ben sadece çok pahalı olduklarını düşünüyorum, ama bazı metal modelleri GW'nin o kadar kötüydüki ağırlık merkezi babında, finecast çıkartmaları daha iyi olmuş diyorum. Diğer taraftan da, adamlar o kadar iyi plastik model yapıyor, neden hepsini plastik yapmadılar diye de bikbikliyorum o başka. :)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

wendigo

• Üye
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2012, 05:58:13 ÖS »
bazı metal modelleri GW'nin o kadar kötüydüki ağırlık merkezi babında, finecast çıkartmaları daha iyi olmuş diyorum.

bknz. ayakta duramayan metal raptorlar  >:(
Bize her yer Nostramo

Ruhi

• E-Posta
« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2012, 06:04:34 ÖS »
Slaan var mesala, kırılınca yapışması bir sürü işl. :(
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain