Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Siyasi Yapı, Ekonomi, Coğrafya, Büyü, Din, Irklar, Diller, vb. Genel Bilgi  (Okunma sayısı 1873 defa)

Ruhi

  • Administrator
  • İleti: 5562
    • E-Posta
Siyasi Yapı:

Çok büyük bir krallık genel olarak tüm kıtayı domine ediyor. Krallık kendisine biraz da eskiye gönderme yaparak 'İmparatorluk' diyor. Geri kalan insan toplulukları ise, irili ufaklı krallıklar, şehir devletler ve kabilelerden oluşuyor. Ayrıca, hani hemen hemen hiçbir yere bağlı olmadan yaşayan topluluklarda var.

Siyasi yapı, ekonomik yapı ile eş değer denilebilir. Askeri güçler hemen her zaman paralı askerler. Bu düzeni kıramayan ufak krallıklarda, düzenin parçası olmuş durumda. Basitçe, çok fazla askeri gücünüz olmaya başlarsa paralı askerler size sırt çeviriyorlar ve/ya size karşı birleşiyorlar. Bu sebeple, paralı askerlerlik çok popüler bir meslek. Aynı zamanda da krallıkların baş belası.

Dolaşan tüccarlar, ufak bağımsız köyler gerekli ödemeyi bölgenin kontrolünü yapan krallığa veya paralı asker grubuna yaptıkları sürece özgürce dolaşabiliyorlar. Kısaca, güç ve para kolay kolay kimsenin elinde birikmiyor.

Ekonomi:

Ekonomik olarak oldukça gelişmiş bir yapıya sahip Mineria. Para'nın yani altının sürekli el değiştiriyor olması ve genelde hazineye girdiği gibi tekrar çıkıyor olması nedeniyle ekonomik olarak çok canlı bir yapıya sahip kıta. Şehirler/bölgeler arası karavanlar sıkça görülen şeyler. Hemen hemen her eşya bir şekilde kıtanın diğer ucuna bile ulaşmış oluyor. Haliyle tarım bazlı ekonomi olsa da, değiş tokuş kadar para da kullanılmakta, bu da zanaatkarlara birçok fırsat sunuyor. Ayrıca Kıta'nın toprakları genel olarak oldukça verimli.

Coğrafya:

Harita: http://kulesakinleri.org/files/mineria/mineria_map.jpg (Bir uçtan bir uca 4000 km falan harita)

Çok ilginç bir özelliği var kıtanın. Neredeyse tam Kuzey Kutbunda. Soldan giderseniz, sağ taraftan çıkıyorsunuz kısacası.

Güneş ise doğal değil. Yani aslında gece ve gündüz ayarlanmış durumda. Shea, yani büyü tanrısı tarafından yaratıldığına inanılıyor Güneş'in. Başka bir kıta olduğuna dair rivayetler olsa da, sadece rivayet. Bu sebeple, İç Deniz Dış Deniz'den çok daha hareketli.

Coğrafyla ile ilgili ayrıntılara daha sonra tekrar girilecek.

Büyü:

Büyücülere karşı bir savaş yapılmış olduğundan geçmişte, hala belli bir nefret mevcut. İntikam tanrısının bu kadar popüler olmasının temel nedenlerinden bir tanesi de bu savaş. Büyücüler hala hemen her yerde nefretle karşılanıyor. Kibirli, işe yaramaz ve her zaman kötülük yapabileceklerine dair genel kanı yaygın. Büyüye ulaşmak bu bağlamda çok zor. Paralı büyücüler olduğu söylentiler var ama gerçekliği muamma. Ayrıca bazı dini, yarı-dini topluluklar özellikle büyücü avlamaya çalışmakta.

Bazı kabile shamanları belki kendi toplumlarında en kolay yer bulan büyü kullanıcıları.

Dini vuku bulan büyüler ise mucize olarak değerlendiriliyor. Ancak bunlara karşı bile belli bir mesafede duruyor sıradan insan. İmparatorluk cleric'leri de şehirlerinden uzak tutmaya özen gösteriyor.

Din:

İnançlarla ilgili ayrıntılar diğer postta. Dinler yaygın olsada, organize din kavramı çok mevcut değil. Basitçe siyasal olarak din güçsüz. Ayrıca sıradan insan için, büyü ile dua'yı ayırt etmek mümkün değil. Bu sebeple -yanlışlıkla- büyücü sanılıp, öldürülen cleric bulmakta mevcut.

Irklar:

İnsan dışındaki ırkları tanrıların neden yarattığı muamma. Pek de görülmüyorlar. Eğer bu ırkları oynamayacaksanız, genel olarak bilinen hemen hemen hiçbir şey yok elfler ve dwarflar hakkında. (Half-Elf falan yok mesala)

Diller:

Mestar (Common)
Imperial (İmparatorluk Dili-Temel dil denilebilir)
Tevarian (Tevaril Dili-İki deniz arasında kalan topraklarda konuşulan bir dil)
Islander (Adalar Krallığı Dili)
------------------------------------
Ven (Kahooli Tarikatı Gizli Dili)
Shean (Büyü Dili)
Draconic (Dragonblooded ve Dragonbornların konuştuğu dil, büyü dili değil)
Lagriman (Lanetli Topraklar dili)
Stunke (Batının Barbar Kabile Dili)
A man who carries a cat by the tail learns something he can learn in no other way.

- Mark Twain

Dwolvin

  • Ziyaretçi
Batı! Haritanın yukarısı Batı! Batı Kutbu!

Bi de harita biraz editlenecek, şimdilik genel fikri veriyor da çizimleri ruhiye verme fırsatım olmadı, o da aklında kaldığı kadarıyla yapmış. Evet.

Blind

  • İleti: 425
  • For The Emperor
    • E-Posta
Diller:

Mestar (Common)
Imperial (İmparatorluk Dili-Temel dil denilebilir)
Tevarian (Tevaril Dili-İki deniz arasında kalan topraklarda konuşulan bir dil)
Islander (Adalar Krallığı Dili)
------------------------------------
Ven (Kahooli Tarikatı Gizli Dili)
Shean (Büyü Dili)
Draconic (Dragonblooded ve Dragonbornların konuştuğu dil, büyü dili değil)
Lagriman (Lanetli Topraklar dili)
Stunke (Batının Barbar Kabile Dili)
Irran  (Kabileler Güneşi' nin orada ki barbarların dili)
I am Alpharius