Merhaba Ziyaretçi

Gönderen Konu: Battlereport: Soviet Tankovy vs German Grenadiers  (Okunma sayısı 2436 defa)

Barbar139

• E-Posta
Battlereport: Soviet Tankovy vs German Grenadiers
« : Mart 18, 2012, 01:49:08 ÖÖ »
Bir süre Battlereport yazmamanın verdiği eksikliği hemen telafi edeyim dedim. Bugün Flames of War, Mid War doğu cephesinde bir Sovyet-Alman mücadelesiyle karşınızdayız...

Soviet Guards Tank Batallion

HQ T-34, Cupola, Tank Riders
Medium Tank Company 5 T-34, 5 Cupola, 5 Tank Riders
Light Tank Company 5 T-60
Tank Rider Company 1 Platoon, 2 HMG, Komissar, Antitank Rifle
Tank Killer Company 4 SU-85
Heavy Assault Gun Company 2 SU-152
Motor Rifle Company 1 Platoon, 2 HMG, Komissar
Limited Air Support I-153

2110 pts

German Wermacht Infantry Company

HQ
Grenadier Platoon 4 Squads
Grenadier HMG Platoon
Pioneer Platoon 2 Squads
Grenadier Anti-tank Gun Platoon 2 PaK 97/38
Grenadier Mortar Platoon 4 sGW43
Mitlere Panzer Platoon 5 Panzer IV G
Limited Air Support FW 190F

2115 pts

Uzun zamandır Rifle Company dışında bir şey oynamadığımdan değişiklik olsun dedim ve Tank Company ile sahaya çıktım. Aslında nedeni biraz da şuydu, SU-152’leri denemek istiyordum, ne yapacaklarına dair ise hiçbir fikrim yoktu. Piyade oynasaydım, SU-152 ve SU-85’lerden birini seçmek zorundaydım ve SU-152’ler fos çıkarsa veya kullanmayı beceremezsem anti-tank’ım kalmayacaktı. Tank oynayıp, 152’ler yalan olursa 85’leri kullanırız mantığında ilerledim.

Ayrıca, bizim T-34’leri kullanmakta halen acemiyim, tank kullanmayı bir şekilde öğrenmem lazım. T-34’ün antitank değeri 9 olduğundan tankları çok da korkutmuyor, asıl gücü “move at the double” ile 32” gitmesi ve “wide tracks” sayesinde zor arazide daha rahat ilerlemesi.

Masamız...

Oyunumuz “Encounter” olarak belirlendi. Yani 2 taraf da masaya ordusunun yarısını diziyor, diğer yarı 3. turdan itibaren ve dağınık bir halde masaya giriyor. Amaç düşman objective’lerinden birini ele geçirmek. Klasik bir senaryo... Zar atışması sonucu saldıran taraf ben oldum ve daha ormanlı, daha korunaklı, T-34’lerin saklanarak daha rahat gidebileceklerini düşündüğüm tarafı seçtim.

Alman objective’leri; biri tepenin, diğeri çiftlik evinin hemen yanında.

Sovyet objective’leri; biri ağaçların yanındaki at arabası, diğeri öbür uçtaki Stug.

Sovyet dizilimi

T-60 hafif tankları her yöne gidebilecek şekilde ortaya koydum. SU-152’ler benim orta-sağ tarafımdaydı, karşılarındaki objective’i ve gerektiğinde çiftlik evini tehdit etmek için konumlandılar. T-34’leri ise sol kanadıma koydum, muhtemel bir Alman zırhlı saldırısını bu tarafta oyalamak ve boş bulurlarsa karşılarındaki objective’i tehdit etmek için dizildiler.

Alman dizilimi

Levent, benim soluma, T-34’lerin karşısına Panzer IV’leri getirdi. Çiftliğin arkasında mortarlar vardı, tepenin üstündeki diğer objective’i de antitank silahları tutuyordu. Mühendis grubu, en uçtaki ormanda pozisyon aldı, çok da iyi yaptılar zira, atış yemeden güvenle orada durdular ve zamanı geldiğinde objective’e saldıran tanklarımızı tehdit etmek için beklediler.

T-34 Company vs Panzer IV Platoon (T-34’lerin üstündeki kağıtlar tank rider, biri uçmuş bu arada resim çekilirken :))

Erdinç savaş alanını gözlerken...

Tur-1 Sovyet

Sağ kanatta, Levent’in antitanklarının 10 değerinde olmasından ve benim zırhımın 7 olmasından gaz alarak SU-152’lerle korkusuzca ilerledim. Henüz uzakta olduğumdan vurulursam, armor save’de sadece 1-2 atarsam sıkıntı vardı.Mühendislere de fazla yaklaşmadan ilerledik, light tanklarla ise antitank menziline girmeden hafifçe pozisyon aldık. Sol kanatta T-34’ler binaların arkasına saklanarak Alman tanklarına bir-iki deneme atışı yaptılar.

T-34’lerden ormanda pozisyon alan biri, 6 atarak bir panzer vurmayı başardı. Levent’in zırh zarına 1 atması üzerine çocuk panzeri havaya uçurdu ve şanslı bir şekilde bize first blood kazandırdı.

Tur-1 Alman

Levent antitank silahlarıyla ateş ettiğinde bu sefer kötü zar sırası bizdeydi, SU-152’lerden biri bail out oldu. Bu çocuk sonraki tur içeri girecekse de kötü zarlar bir tur daha devam edecek ve iki SU-152’de bail out olarak bizleri çok düşündürecektir. Sol kanatta, Alman tankları bir T-34’ü patlatırken Alman uçakları da bir diğerini bail out edecektir. (uçağın 2+’ya patlatacağı tank yine Levent’in 1 atması üzerine yırtmış oldu)

Tur-2 Sovyet

SU-152’lerden biri bail out biçimde yalan olurken light tanklar, yok edilmeyen antitankların korkusuna ilerleyemez ancak mühendislerin de bizim objective yönüne hamle yapmasına engel olur. T-34-Panzer çatışması şiddetle devam eder. Bu tur uçaklarımız rerollu 4+ların hiçbirini tutturamayıp iki tankı vuramazken, T-34’ler yine bir tanesini indirmeyi başarır. (yine Levent, yine kötü zarlar)

Tur-2 Alman

SU 152’lerden diğeri de bail out olur, tamamen yalan olmalarına çok az kalmıştır. T-34-Panzer kavgasında Almanlar 2 Bail out kazanır.

Tur-3 Sovyet

Tank kumandanımız tankına dönmekte tereddüt ederken diğer tanklar Almanlara ateş açar. Yine muhteşem zarlar, Levent’ten yine kötü zarlar sonrasında bir tank daha indiririz! Geriye sadece 2 Panzer kalmıştır. SU 152’ler sonunda toparlayıp Alman antitanklarının üstüne yardırırlar.

Tur-3 Alman

Motivasyon testi geçen Alman tankları, cengaver bir hareketle yanımıza sarkarak ateş açar ve bir T-34 alıp bir diğerini bail out eder. Alman antitankları SU 152’lere zarar veremez ve ağır tanklarımız, sonraki tur ortalığı kavurmaya hazırlanır. Bu arada Alman’ların bir desteği (piyade) oyuna girer.

Tur-4 Sovyet

Bizden iki destek sahaya iner ve şans eseri ikisi birden Panzer’lerin olduğu taraftan gelir. Reserve’den gelen SU 85’ler tank avlamaya hazırlanırken SU 152’ler volley fire kuralı ile rerollu sıkarak iki antitank silahını oyundan alır. SU 85’ler de atışları sonrasında iki panzer’i de patlatarak Levent’i tanklara karşı savunmasız bırakırlar. (4 atış, 5+ hit, 3 tane 5+ ile starlaşan SU 85’ler)

Bu noktadan sonra tanklarımı durdurmanın imkanı olmadığına karar veren Levent, uzatmayalım dedi ve elini uzattı...

Soviet Victory

MoM: T-34’ler. Turlarca Panzer’leri oyalayıp arada 3 kill’e imza attılar. Yer yer starlaşan zarlarım ve Levent’e küsen zarlar işin tuzu biberi oldu...

Çok eğlenceli, çok heyecanlı bir maçtı, ilk kez bu kadar ağır bir tank düellosu içinde buldum kendimi. Dediğim gibi, tank kullanmayı yeni yeni öğreniyorum ve bu çocukların normalde veteran panzerlere bu kadar dayanacaklarından şüpheliyim. Asıl olayları kanattan yardırıp, plaet bozulmalarını 4+’ya umursamadan düşmanı yandan vurmak olan tankları, dümdüz tank düellosunda kullanmak zorunda kaldım. SU 152’ler içinse düşüncem, herhalde bu arkadaşları tank company oynamadığım sürece çok sık kullanamam. Bu oyun küçük antitanklara karşı direnseler de daha büyükleri muhtemelen bunları yalan etmeye yeter.

Tekrar sağol Levent, çok eğlenceliydi...
"If you're going through hell, keep going."

Öz highlore

• Misafir
    • E-Posta
Ynt: Battlereport: Soviet Tankovy vs German Grenadiers
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2012, 02:10:56 ÖS »
uzun ve detaylı rapor için sizi takdir ediyorum
The elves are watching

DNA Maniac

• Moderator
  • *
    • E-Posta
Ynt: Battlereport: Soviet Tankovy vs German Grenadiers
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2012, 06:19:50 ÖS »
Çok keyifli maçtı çok ta güzel rapor olmuş eline sağlık. panzerlere de güvenerek çok hafif bir tank savunmasıyla çıkmıştım, tank company oynayan batu bizi çok feci ters köşeye yatırdı. son anda "reserve gelmez gelse de ordan gelmez, ordan gelse de anti tank gelmez" diye bir motivasyonla son bir "daring" hamle yaptık sonuçta aldık ama haddimizi bildirdiler resmen :D

Tekrar teşekkürler, harikaydı!
“Almanlıktan aldığım tadı hiç bişeyden almadım.. Belki bilardo.. Ama yok lan Almanlık daha güzel” Adolf Hitler